Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Gminy Czarna Dąbrówka

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.czarnadabrowka.pl

Treść strony

Zamówienia publiczne

Ogłoszenie nr 510231-N-2020 z dnia 2020-02-07 r. - przetarg nieograniczony

Status postępowania: zakończony unieważniony
Przebieg postępowania (wskazane zdarzenie)
Rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w miejscowości Podkomorzyce - UNIEWAŻNIENIE
data opublikowania zdarzenia: 2020-02-14 15:05
Typ zdarzenia: unieważnienie
Oznaczenie: GPI.271.2.2020
Szczegółowa informacja:

ZAWIADOMIENIE
O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA

Zamawiający, działając zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 roku, poz. 1843 z późn. zm.), dalej zwana ustawą P.z.p., zawiadamia, że unieważnia postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na "Rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w miejscowości Podkomorzyce" na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy P.z.p.

Zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 7 P.z.p. Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

W dniu 13 lutego 2020 roku do Zamawiającego powziął wątpliwości co do opisanego przez Zamawiającego przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudniałby uczciwą konkurencję. W wyniku przeprowadzenia ponownej weryfikacji opisu przedmiotu zamówienia, Zamawiający stwierdził niewyczerpujące jego opisanie, przez co można wywieść, że naruszenie to, może mieć wpływ na wynik postępowania. Zgodnie bowiem z zasadami opisywania przedmiotu zamówienia, sprecyzowanymi przez ustawodawcę w art. 29 ustawy P.z.p., przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Na jego podstawie musi być możliwa identyfikacja rodzaju, kompletnego zakresu i pożądanego sposobu realizacji zamówienia. Wykonawca nie może mieć zatem wątpliwości co do jakiegokolwiek z elementów istotnych dla wykonania zamówienia. Tym samym, prawidłowy opis powinien umożliwiać:

  • sporządzenie oferty zgodnej z oczekiwaniami Zamawiającego oraz
  • rzetelne obliczenie przez Wykonawcę przedstawionej w niej ceny.

Przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Z brzmienia powyższego przepisu wynika szereg konsekwencji, na które wskazała w swoim orzecznictwie Krajowa Izba Odwoławcza. W wyroku o sygn.. akt KIO 914/14 z dnia 27 maja 2014 r. KIO wskazuje, że „sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób naruszający przepisy art. 29, uznać należy za takie naruszenie przepisów p.z.p., które co najmniej mogło mieć wpływ na wynik postępowania, a tym samym mogłoby stanowić przyczynę wystąpienia przez Prezesa UZP, zgodnie z art. 146 ust. 6 p.z.p., do sądu o unieważnienie umowy zawartej w wyniku przeprowadzenia postępowania obarczonego taką wadą. Okoliczność ta z kolei jest jedną z tych, do których odwołuje się przepis art. 93 ust. 1 pkt 7 p.z.p.".

W tym stanie rzeczy kontynuowanie przez Zamawiającego niniejszego postępowania, obarczonego wadami łączyłoby się z naruszeniem podstawowych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyrażonych w przepisach ustawy P.z.p. W konsekwencji zawarta w wyniku przeprowadzenia niniejszej procedury umowa jako niezgodna z prawem byłaby obarczona wadą nieważności (art. 146 ustawy P.z.p. w związku z art. 58 § 1 KC). Powyższe znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej o sygn. akt KIO 912/15 z dnia 18 maja 2015 r., w którym orzeczono, że: „1. Art. 93 ust. 1 pkt 7 p.z.p. przewiduje unieważnienie postępowania, jeżeli jest ono obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Pomiędzy wadą a niemożnością zawarcia ważnej umowy musi istnieć normalny związek przyczynowy. Wadą w rozumieniu tego przepisu jest nieusuwalna wada postępowania o udzielenie zamówienia, która wywiera tak istotny wpływ na umowę w sprawie zamówienia publicznego, że powoduje jej bezwzględną nieważność ab initio, a tym samym prawną bezskuteczność. Podstawy do unieważnienia ewentualnej przyszłej umowy zostały określone w art. 146 ust. 1 i 6 p.z.p., i to właśnie te przepisy muszą stanowić podstawę oceny pod kątem wypełniania przesłanki ustawowej wskazującej na konieczność unieważniania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o tzw. "wadę postępowania" (art. 93 ust. 1 pkt 7 p.z.p.)".

Uwzględniając powyższe okoliczności, Zamawiający uznał że przedmiotowe postępowanie należało unieważnić.

Jednocześnie informujemy, iż w najbliższym czasie Zamawiający ogłosi powtórnie postępowanie przetargowe w odniesieniu do przedmiotowego zamówienia.

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Magdalena Polańska - Gawin
    data wytworzenia informacji: 2020-02-14
  • zdarzenie opublikował: Mateusz Ulenberg
    data dodania: 2020-02-14 15:06
[drukuj]